ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL

ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL

Aslında hepimiz sağlıklı olmak için vitamin ve minerallerin gerekli olduğunu ve bunun için de sebze ve meyve yemenin önemini biliyoruz. Çocuklar söz konusu olduğunda bu durumun daha önemli olduğunu da biliyoruz. Ancak şöyle sıcak bir ekmek, henüz fırından çıkmış bir kekin ortalığı saran mis gibi kokusu, rengarenk şekerlemeler derken her an yoldan çıkmaya da hazırız. O halde sebze ve meyvenin cazibesini arttırarak çocuklara iştahla sebze ve meyve yedirecek birkaç öneriye ne dersiniz?

1.    Her hafta yeni bir sebze ya da meyve deneyin
 
Bir aile geleneği oluşturun ve her hafta aileden birinin seçtiği yeni bir meyve ya da sebzeyi deneyin. Sadece bir akşam ya da birkaç akşama yayılacak bir deneme olabilir bu. Yani, seçilen sebze ya da meyve ile birkaç gün boyunca farklı yemekler, tatlılar da deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun kendi seçtiği meyve ya da sebzeyi yemek için ne kadar istekli olduğuna şaşıracaksınız.

2.    En güzel yemek takımınızda sebze ve meyve ikram edin
Çocuklar anne-babalarını taklit etmeye bayılırlar. Bunu kullanın. En güzel yemek takımınızı çıkarın, meyve ve sebze ile doldurun. Mesela dilimlenmiş havuç, biber, salatalık, mini domates, elma ve kiraz ile doldurun. Ya da kocaman bir karpuz ve kavun ile işe başlayın. Hep beraber yemeyi unutmayın yalnız. Bunu özellikle arkadaşları varken yapın. Çünkü bu sofra farklı bir öğün eşliğinde sosyalleşmek için harika bir fırsat olacaktır.

3.    Sebze yemeklerine çocuklarınızın sevdiği tatlardan ekleyin.
Çocuklar genellikle daha tatlı yiyeceklere eğilim gösterirler. Farklı yiyecekler denedikçe tat alma duyuları da gelişecektir ancak bu biraz zaman alacaktır. O zamana kadar sebze yemeklerini biraz tatlandırmaya ne dersiniz? Mesela biraz bal ekleyebilirsiniz sebzelere ya da güzel bir dut pekmezi. Çocuğunuz daha tuzlu/ekşi şeyler seviyorsa biraz pastırma olabilir bu katkı malzemesi ya da peynir rendeleyebilirsiniz. Bunu sürekli yapmak istemeyebilirsiniz ancak çocuklarınızı farklı, sağlıklı gıdaları denemesi için teşvik edecekse bir denemeye değer.

4.    Renkli ev yapımı cipsler
Çocuklar cipse bayılırlar. İstisna varsa da ben bilmiyorum. Cipsi satın almak yerine evde yapabilirsiniz ve hatta sebzelerden cips yapabilirsiniz. Tavuk yanına, balık yanına nefis olacaktır. Patates, tatlı patates, havuç ve kabak karışımını dilimleyin, dilediğiniz baharatı ekleyin ve fırına atın. Kıtır kıtır ve eğlenceli cipsleriniz olacaktır. Gerekirse biraz ketçapla yenilmeleri garantilenebilir.

5.    Farklı sosları deneyebilirsiniz
Humus, mayonez, krem peynir hepsi de sebzelerle iyi gider. Meyveyle yoğurt ise harika bir ikilidir.  Yoğurt, istenirse, bal veya reçelle biraz tatlandırılabilir. Uzun uzun kesilmiş meyveler bu karışımla süper olacaktır. Arkadaşlarla birlikte yenildiğinde ise tadına doyulamayacaktır.

6.    Alışveriş için yardım alın
Özellikle online alışverişlerde çocuğunuzun size katılmasını sağlayabilirsiniz. Bir meyve, bir sebze, bir ekmek seçebilirler. İlginç bir meyve veya sebze seçmek isterlerse, denemeleri için yüreklendirin. Seçtiklerinin hepsini bitirmeleri gerektiğini düşündürmeyin, bırakın severlerse yesinler, sevmezlerse yemesinler.

7.    Kendi meyve ve sebzenizi yetiştirin
Kendi meyve veya sebzenizi yetiştirmek için bir bahçeye ihtiyacınız yok aslında. Çilek için asılı sepet, havuç, maydanoz ve yeşil soğan için büyük kaplar kullanabilirsiniz. Bu sürece daha en baştan çocukları dahil edin; onların tohumları seçmelerine, dikmelerine ve bitkiyi sulamalarına izin verin. Meyve ve sebzeleriniz olgunlaştığında yalnızca biraz tadına baksalar bile bu yiyeceklerden hoşlanmayan bir çocuk için bu önemli bir gelişmedir!

8.    Öğle yemeğinde meyveli pizza
Bu, çocuğunuzu yemek hazırlamaya dahil etmenin yanı sıra daha fazla meyve yemeye teşvik etmek için de harika bir yoldur! Bir lavaş alın, kepekli olanlar daha iyi olacaktır ama istiyorlarsa beyaz da olur ve üzerini önce biraz krem şanti peşinden de kesilmiş meyve parçalarıyla doldurun. Bırakın ufaklık da kendi pizzasını istediği meyveleri kullanarak yapsın. Ne istiyorsa!!! O yakışmaz bunların arasına demeyin. Sonra da gevşekçe sarın ve ister rulo halinde isterseniz küçük parçalar halinde dilimleyerek yiyin. Ne kadar hızlı bittiğine şaşırabilirsiniz. Bu fikri kocaman bir dilim karpuz üzerine de yapabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde harika olacaktır.

9.    Kendiniz pişirin
Tabi ki yalnız da pişirebilirsiniz ancak çocuklarla birlikte bir şeyler pişirmenin çok daha keyifli ve unutulmaz olacağı kesin. Eğer kek yapıyorsanız, meyveli kek yapabilirsiniz ya da birkaç çikolata parçasını iki kat fazla çilek ile birleştirebilirsiniz.  Hatta hedefinizi biraz daha yükseğe koyarak rendelenmiş havuç ve kabak ile kekler yapabilirisiniz. Sebzeli ekmek de yine denenebilecek tarifler arasında olacaktır.

10.    Örnek Olun
Evet çocuklar anne-babaları gibi olmayı seviyorlar. Eğer bir sürü meyve ve sebze yediğinizi görürlerse, onlar da meyve ve sebze yemeye daha yatkın olacaklardır. Alışveriş yaparken, yemek pişirirken, yemek yerken hep sebze ve meyveyi vurgularsanız bu onların aklında fark etmeden yer edecektir. Hemen olmasa bile büyüdüklerinde hatırlayacaklardır.

Umuyoruz birkaç küçük fikir verebilmişizdir size.

Sevgi ve selamlarımızla...
 

ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL
ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL
ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL
ÇOCUKLARA MEYVE VE SEBZE YEDİRMEK İÇİN 10 GÜZEL YOL