2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ DÜZENLEME REHBERİ

01.Temmuz.2017
2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ DÜZENLEME REHBERİ

Çocuğunuzun 2. yaş günü yaklaşıyor, parti düzenleyeceksiniz ancak ne yapacağınıza, nasıl yapacağınıza daha hala karar vermediniz. İşinizi kolaylaştıracak birkaç öneride bulunmak, o hengamede yararlanabileceğiniz ipuçları vermek istiyoruz. Önerilerimizi konu başlıklara altında aşağıda topladık. İyi şanslar!

Kimler davet edilecek?
 
Küçük çocuğunuz için karmaşasız ve sakin bir doğum günü istiyorsanız, sınırlı sayıda davetli ve çocuklarla ilgilenecek yeterli sayıda yetişkinin bulunmasını sağlamanız gerekir. Küçük çocuklar, özellikle utangaç olanlar ancak az sayıda arkadaşla oynadığında mutlu olurlar. Özellikle bu yapıda bir çocuğunuz varsa, birçok çocuğun olduğu bir parti düzenlerseniz sonuçlarını çok kestiremeyeceğiniz bir ortam yaratıyor olabilirsiniz. Bu durumda arkadaş çevrenizden 3-8 arkadaşınızın katılacağı bir parti uygun olacaktır. Üstelik, çocuklar bu kadar küçük olduğunda ebeveynlerin de çocuklarla kalmaları gerekeceği için onlardan da yardım ve destek alma imkânınız da olacaktır.
Davetiye konusuna gelince, el-yapımı bir davetiye her zaman çok kabul görür. Kişiseldir, şirindir. Mükemmel olmazsa üzülmenize gerek de yoktur çünkü kimse 2 yaşında bir çocuktan fazlasını beklemez. Ve üstelik çocuğunuzla beraberce bir şey yapmanız için harika bir fırsat oluşturur.

Saat kaçta yapılmalı?
Doğru zamanlama önemlidir. Birçok 2 yaş çocuğu öğleden sonra uyuduğu için sabah saatleri daha uygundur. Hafta sonunda yapılacak bir doğum günü için de bu uygun bir zamanlama olacaktır.   
Genel olarak partiyi çok fazla uzatmamak gerekir. 1-2 saat yeterli olacaktır. Çünkü zaman ilerledikçe çocuklar yorulacak ve dinlenmek isteyeceklerdir. Dinlenemeyen bir çocuk da sinirli olacaktır ve bunu istemeyeceğiniz kesin!

Öneriler:
Şayet bir sabah partisi yapmaya karar verirseniz, meyve, küçük sandviçler, krep gibi kahvaltılıklar ikram edebilirsiniz. Öğleden sonra mesela 2:00pm ile 3:30pm arasındaki bir partide yine sıcak yemekten kaçınarak aperatif türü yiyecekler ikram edebilirsiniz. Böylelikle çocuklar hem yemeklerini yiyip hem oyunlarına devam edebilirler.

Hangi oyunlar oynanacak, aktiviteler gerçekleştirilecek?
Müzik aletleri – Bir grup gürültücü çocuğun geleceğini unutmayın. Düdükler, trampetler gibi müzik aletleri ile heyecan seviyesini yükseltebilirsiniz.
Balonlar – Balonlar bu yaş grubu çocuklar için büyük bir eğlence kaynağıdır. Yalnız patladıkları zaman çıkacak sesten korkacaklarını unutmayın. Ve böyle bir durumda patlamış balonu çocuk bulup da ağzına atmadan önce çöpe atmayı hatırlamalısınız.
Şişme kale – Büyük bir bahçeniz var ise şişme kale iyi bir fikir olacaktır. Tabi burada çocuklara ciddi ölçüde göz kulak olmak gerekeceğini unutmayın.
Bahçe oyuncakları ve kum havuzu- Hava izin veriyorsa, eğlenceyi arttırmak için bahçede oyuncaklarla ve kum kavuzunda oynanabilir. Burada da ciddi gözetim olması gerektiğini ve direkt güneşten kaçınmak gerektiğini unutmamak lazım.
Ödüllü oyunlar – Ödüllü oyunlar her zaman işe yarar ancak burada göz yaşlarına engel olmak için her çocuğun küçük bir hediye almasına dikkat etmekte fayda olacaktır.
Kısa bir masal arası-  Parti sona yaklaştıkça ortalığı biraz sakinleştirmek, heyecanı yatıştırmak için bir masal arası çok uygun olacaktır.

Oyunlar
 
1.    Müzikli Tıp oyunu
Arka planda çalacak hızlı bir müzik seçin ve müziği dinledikleri sürece tüm misafirleri dans etmeye teşvik edin. Müzik durduğunda onların da donmaları gerekir. Müziği yeniden başlattığınızda tekrar dans etmeye başlarlar.
Alternatif olarak, çeşitli 20 saniyelik (farklı tarzda) parçalardan oluşan bir CD hazırlayabilir ve çocuklardan müzik tarzı değiştiğinde dans stillerini değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Bu durumda dans stillerini değiştirme zamanının geldiğini söyleyecek bir yetişkine ihtiyacınız olacak!
2.    Hazine avı
Partiden önce, parti salonunun, evin veya bahçenin çeşitli yerlerine bazı eşyalar gizleyin. Genç kaşiflere bulmaları gereken şeyleri gösterin, arayıp bulsunlar! Katılmak isteyen ebeveynlerin yardımı ile de oynanabilen, 2 yaşındaki çocuklardan büyüklere kadar her yaşa uygun, harika bir oyundur.
Öneriler
Onların "hazinelerini" toplamalarına yardımcı olmak için ufaklıkların her birine küçük bir torba veya kese kâğıdı verin. Gizlediğiniz eşyalar, partinin teması ile ilgili olabilir.
3.    Ördek havuzu
Önce çok miktarlarda küçük ödüller hazırlayın ve bunları numaralandırın. Eğer partiyi içeride düzenliyorsanız, küçük bir çocuk havuzunu köpükle doldurun, bahçede iseniz havuzu su ile doldurabilirsiniz. Küçük ördekler alın, altlarına numaralar yazın, ördekleri havuza koyun ve maceraperestlerin bir ördek seçmesini bekleyin. Her çocuk seçtiği ördeğin altında yazan numaradaki ödülü alır.
Öneriler
Bu eğlenceli bir oyundur, her bir çocuğun birkaç tur oynayabilmesi için çok sayıda ödül hazırlasanız iyi olur.
4.    Diğer eğlenceli etkinlikler
Çocukların boyama sayfaları, boya kalemi, hamur veya blok oynamak için kullanabileceği etkinlik masaları oluşturun. Bu, tüm konuklar gelene kadar beklerken de yapılabilecek harika bir etkinliktir. Partiden sonra hayatınızı kolaylaştırmak için masaları gazete veya bir çarşaf ile örtün ve bantlayın. Parti sonrası temizlik çocuk oyuncağı olacak! Alternatif olarak, aktivite tablolarını siyah kağıtla kaplayabilir ve küçüklere tebeşir ile bir şey çizme şansını verebilirsiniz!
5.    Bisküvi veya Cupcake Dekorasyonu
Muhtemelen bu etkinlik biraz dağınıklık yaratacaktır, ancak küçük parti konukları bu etkinliğin her dakikasını sevecekler! Her konuğa, üzerine istedikleri yenilebilir dekoratif süslemeleri ekleyebilecekleri sade kreması olan bir cupcake ya da bisküvi verin. Renkli şeker, küçük marshmallow, çikolata cipsi ve misafirlerin seçebileceği aklınıza gelebilecek her şeyle doldurulmuş kâseler hazırlayabilirsiniz. Elbette hazırladıkları cupcake veya bisküvi, saklamak, parti hatırası olarak eve götürmek ya da anında yemek üzere onlarındır!

Öneriler
Renkli bir kart alın ve yetişkinlerden çocuklarının kart üzerine bir işaret koymalarını veya doğum günü çocuğu için bir doğum günü mesajı yazmalarını, çizmelerini sağlamalarını isteyin. Daha sonra kartı doğum günü fotoğrafı için bir arka plan olarak kullanabilirsiniz!


Partiyi nerede yapacaksınız?
 
Bir sürü konuk bekliyorsanız ve evinizin karışmasını istemiyorsanız yakınlardaki bir mekanı kiralamanız ideal olur. Tabi bu yerin yürümeye yeni başlamış çocuklar için uygun bir yer olması gerekir.  
Mekan kiralamaya karar verdiyseniz tercih ettiğiniz mekanı önceden kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Böylece gereksinimlerinize uygun olduğundan ve misafirleriniz için yeterince rahat bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Salonun genel görünümünü beğenmezseniz ve süslemelere izin vermiyorlarsa seçeneklerinizi arttırmaya ve olası diğer mekanları da görmeye değer. Yine de mekan kiralamanın maliyetinizi biraz arttıracağını unutmamak lazım.
Bununla birlikte, partinizi her zaman evde de verebilirsiniz. Bu da güzel bir seçenektir ve günün eğlencesi ve heyecanının evinizi doldurmasını sağlayacaktır.

Öneriler
Ne yaparsanız yapın, renk dolu olduğundan emin ol. Renkli öğeler ve süslemeler çocukların çok hoşuna gider!

Yiyecek olarak ne ikram edebilirsiniz?
Yürümeye yeni başlayan bir çocuğa sunacağınız yiyecek cazip olmalı. Yoksa çocuk onu denemeyecektir bile. Sunumlarınızı olabildiğince renkli yapın ve küçük porsiyonlar halinde olsun. Çocuklar fazla yemek yiyemez ve partinin tüm heyecanıyla, yemek arka planda kalacaktır.  Bu nedenle, göze ve damağa hitap edecek az miktarda birçok farklı şey yapılabilir.
Gıda alerjisi hakkında önceden bilgi almayı unutmayın. En son istatistiklere göre, gıda alerjisi olan (çerez, fıstık ezmesi, çilek vb.) çocuk sayısı çarpıcı bir şekilde arttı.
Ekstra yiyecek ve içecek bulundurmayı ihmal etmeyin ya da yiyecek ve içeceğinizin bitmesi durumu için bir B planınız olsun.

Öneriler
Çocuklar için çocuk sandalye ve masalarının olması tercih edilmelidir. Yoksa yerde piknik de yapılabilir. Bu durumda dökülmeye dayanıklı bardak ve parti kutularını kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

Partinin teması ne olmalıdır?
 
Tema içeren bir parti her zaman güzeldir. Parti temasını seçerken çocuğunuzun sevdiği ve eğlendiği şeylere odaklanın. Örneğin, hayvanlardan hoşlanıyorsa orman temalı bir doğum günü partisi düzenleyebilirsiniz! Bu fikri benimserseniz partiye mümkün olduğunca çok sayıda hayvan şekillerini dahil etmeye çalışın (kıyafetler, yiyecekler, süslemeler). Duvarları süslemek için çok sayıda sevimli hayvan fotoğrafı bulabilirsiniz. Ayrıca bu durumda davetiyeyi de bu formatta hazırlayabilirsiniz.

Küçük konuklarınıza hediyeler
Küçük konuklarınız alacakları küçük hediyelere çok memnun olacaklardır. İşin kilit noktası ise hediyeleri basit tutmaktır. Vereceğiniz hediyeler için size yardımcı olabilecek birkaç fikri aşağıda bulabilirsiniz.
Köpük, krayonlar ve küçük bir çizim defteri, stikırlar, parmak kuklaları, çikolatalar, şekerleme ve marhmallows, boyama kitabı, oyun hamuru , parti düdükleri ve balonlar, eğlenceli alfabe kitabı, minik yumuşak hayvancıklar…

Öneriler
Şekerlemeleri seçerken dikkatli olmalısınız. Boya içerenlerden uzak durmanız en iyisi olacaktır.
2 yaşındaki çocuklar hayal güçlerini canlandıran hediyeleri daha çok seviyorlar. Bu nedenle, yazarkasa gibi rol oyuncaklar, farklı giysiler ve oyun hamuru en sevdikleri şeyler arasında yer alıyor. Bu yaşın bitmez tükenmez enerjisini de dikkate alarak, bahçe partileri için top ya da kum havuzu da mükemmel seçeneklerdir.

Partide sükuneti nasıl sağlarsınız?
Partide çocukların oyuncaklar için kavga etmelerini ya da tuvalet eğitimine yeni başlamış olanlarda bazı kazaları beklemelisiniz. Kıymetli oyuncaklarınızı bir kenara kaldırın, kenarda yedek giysiler ve kâğıt havlu bulundurun. Aynı oyuncaktan mümkünse birkaç tane olmasını sağlayın. Açık büfe genel olarak iyi bir fikir değildir. Yiyecekleri ancak her şey hazır olduktan sonra sofraya koyun. Ve yiyecekler bittiği anda da sofraya dair her şeyi hemen ortadan kaldırın. Ebeveynler için ayrıca yiyecek hazırlamaya gerek yoktur. Çocuklar daha ziyade oynayacakları için onlar da o sırada bir şeyler atıştırabilirler.

Planlamaya dair öneri
Stres olmak istemiyorsanız alabileceğiniz kadar yardım almakta fayda olacaktır. O yüzden misafirler ve aile bireylerinden hangi konularda yardım isteyeceğinizi önceden listeleyin ve öncelik gönüllülerde olmak üzere görev dağılımı yapın. Bu size çocuğunuzun 2. yaş partisinden keyif alma zamanı yaratacaktır. Mesela, 1-2 kişiden fotoğraf çekmesini, 1-2 kişiden oyunları yönetmesini, bir kişiden doğum günü pastasını kesmesini ve diğerinden dağıtmasını isteyebilirsiniz.

Parti Planlaması
•    Bekleme periyodu (15-20 dakika)
İlk gelen misafirleriniz için aktivite masası yapın. Boyama kağıtları bu yaş çocuklar için çok iyi bir oyalanma aracıdır.
•    Oyun zamanı (30 dakika)
Kolaylıkla oynanabilecek 3-4 oyun hazırlayın. Bu aşamada oyun yardımcılarınız yönetimi ele almalılar. Ebeveynlerin de yardımcı olacağını unutmamak lazım. Ne olur ne olmaz diye, -bir oyundan erken sıkılabilirler- bir iki oyunu yedek olarak aklınızda tutun.
•    Aktivite zamanı (20 dakika)
Ufaklıkların oyun hamuru ile oynayacağı, resimler çizeceği, kendi pastalarını süsleyecekleri zaman geldi bile. Bırakın diledikleri gibi çalışsınlar.
•    Hediye zamanı (10-15 dakika)
Doğum günü çocuğunun hediyeleri açma zamanı. Bu arada diğerlerinin sıkılmaması için ellerine küçük birer oyuncak verebilirsiniz. Bu ufak hediyeyi evlerine götürebilirlerse süper olur.
•    Doğum günü pastası (20-25 dakika)
Mumları söndürün, pastayı kesin ve servisi yapın. Partiniz kalabalık ise, pastanın servis edilmesini beklerken sıkılmamaları için ufaklıklara birer küçük dondurma verilebilir.
•    Hoşçakal hediyesi
Artık birer küçük hediye paketi ile misafirlerinizle vedalaşabilirsiniz. Katıldıkları için teşekkür etmeyi de unutmayın!

Keyifli bir parti dileriz!

Sevgi ve selamlarımızla...